ICQRAJA NEWSLETTER No 48

[Dej of d dej]

Subota 18.11.2000.

[Novosti]

Guuuuuuud morning Vijetnam, selam alejkum Liban, dobro jutro Bosno i
Hercegovino, vozdra ICQrajo.
Jos 3 broja do 50. broja icqraja newsletera kada ce te moci s nase
skranice downloadovati arhivu svih newslettera.
Mozda bi trebali i malo redizajnirati stranicu.

[Song of d dej]

U2 - STARING AT THE SUN

Summer stretching on the grass
Summer dresses pass
In the shade of a willow tree
Creeps a crawling over me

Over me and over you
Stuck together with God's glue
It's going to get stickier too
It's been a long hot summer
Let's get under cover
Don't try too hard to think
Don't think at all

I'm not the only one
Staring at the sun
Afraid of what you'd find
If you took a look inside

I'm not just deaf and dumb
Staring at the sun
Not the only one
Who's happy to go blind

There's an insect in your ear
If you scratch it won't disappear
It's going to itch and burn and sting
You want to see what the scratching brings

Waves that leave me out of reach
Breaking on your back like a beach
Will we ever live in peace
'Cause those that can't do
Often have to
And those that can't do
Often have to preach

To the ones
Staring at the sun
Afraid of what you'll find
If you took a look inside

Not just deaf and dumb
Staring at the sun
I'm not the only one
Who'd rather go blind

Intransigence is all around
Military still in town
Armour plated suits and ties
Daddy just won't say goodbye

Referee won't blow the whistle
God is good but will He listen
I'm nearly great
But there's something missing
I left it in the duty free
But you never really belonged to me

You're not the only one
Staring at the sun
Afraid of what you'd find
If you stepped back inside

I'm not sucking on my thumb
I'm staring at the sun
Not the only one
Who's happy to go blind


[Ivent of d dej]

Ni danas se nista nije desilo a da je vrijedno pisanja u ovu rubriku.

[Vedr of d dej]

Oblacno i ne tako hladno ...

[Mudrosti of d dej]

- Da je babi *uda, bila bi deda.
- Da je babi *uda, bila bi liberal. (predizborna poruka)
- Da je babi mikseta, bila bi DJ.
- Da je babi kompjuter, bila bi haker.
- Da je babi deda, bila bi - razocarana :)

[Vicevi of d dej - preuzeto sa vicevi.net]

Vozio se Crnogorac autobusom, a u busu bila guzva. Kako je raja
dolazila kondukter govorio Crnogorcu da se pomakne korak nazad, i on ga
je nekoliko puta poslusao. Napokon kad mu je prekipilo ljutito rece
kondukteru:
- "A tebe coce, nijesam ja platio kartu da idem pjeske".

Dobio covjek sesticu na lotu. Dolazi kuci.
- "Zeno, pakuj se!!"
- "Gdje idemo?!"
- "Ja nigdje!"

Vozio se siptar avionom, pored njega prolazi stjuardesa, a on ce:
- "Stjuuuardesoo, de zaustavi bre ovu ticu, moj koljega hoce da baljega."

[Avaz of d revolusn]

Danas je direktor opet imao sastanak sa predsjednicima razreda i rekao
im je isto sto i prosli put, s posebnim obaziranjem na sjednicu
nastavnickog vijeca i donio je zakljucak da se ucenicima manipulise.
Kada su mu trazili cinjenice na osnovu kojih je donio taj zakljucak
rekao je ... "dok ja to jos malo proanaliziram". Eto ..

DKPP!

[Cosak]

Da li ste razmisljali o tome zasto u tradicionalnim drustvima manje
dolazi do raskida braka???
Posto sam dobio video (wooooooooow ;)))), imao sam priliku da pregledam
5 - 6 svadbi sa Kosova (tamo gdje se moj stari rodio).
Drustvo "Bosnjaka s Kosova" je patriarhalno i unatoc modernizaciji
u posljednjem vijeku, uspjelo je sacuvati tradiciju.
I kod njih se, kao i u ostalim tradicionalnim drustvima, rijec starijeg
uvazava cak i ako nije u pravu.
Opisacu vam proces "spajanja dvoje mladih u brak".
Prvo momak nadje curu. Oni se onda zabavljaju. Naravno, momak mora da
"prodje" kod curinih roditelja (mora biti iz fine porodice itd... ).
Kada se momku vidi kroz usi na suncu (kad dodje vrijeme zenidbe) onda
trebaju da se objave zaruke.
Zaruke se objavljuju tako sto sira familija momka koji se zeni dolazi
u kucu cure koja se udaje gdje ih ocekuje sira familija cure.
Sam docek je vrlo komplikovan. Prvo se na ulazu poredaju svi muskarci
koji docekuju goste i to tako sto se poredaju "po starini" (dakle,
najstariji na celo), a pored njih nailaze muskarci koji su dosli da
traze ruku cure. Onda slijedi pozdravljanje, kao na odbojkaskim
utakmicama, samo sto se svako rukuje sa svakim a ne nabacuju (kao sto
je to slucaj u odbojci).
Proces pozdravljanja poslije toga se odvija isto i sa zenama.
Onda slijedi rucak. Poslije rucka pije se kahva i uz kahvu se caska
(nekulturnim se smatra odmah preci "na posao"). Onda se, spontano,
dolazi do price o zarukama. Odluku o davanju ruke donosi glava familije,
npr. kada se zarucivala moja rodica - od tatinog brata kcerka - odluku
o zarucivanju donosio je otac covjeka koji daje kcerku ("stari babo").
Inace, "stari babo" se maksimalno postuje.
Ugovara se vrijeme svadbe.
Poslije toga svi cestitaju buducoj mladoj i njenoj majci.
Onda se svi pozdrave (kako je to opisano na pocetku) i gosti odlaze.
Poslije mjesec - dva dolazi svadba.
Slavlje ukljucuje igranje kola. Kolo je vrlo vazan dio u tom "ritualu"
vjencanja. Kolo se igra uz bilo kakvu muziku. Obicaj je da svaki gost
naruci pjesmu da pozdravi mladu (mozete misliti koliko muzicari zarade).
Kada se kolo igra svi su tabut ozbiljni (djelimicno uzeto iz
rijecnika pedagogice, a znaci smrtno ozbiljni, op S.U.). Sramota je ako
necete uci u kolo. Onda po mladu dolazi mladozenja koji dovodi
cigane-svirace. I oni su vazni. Oni sviraju surle (duhacki instrument)
i velike bubnjeve). I uz njihovu muzik use igraju kola, ali oni sviraju
svakakva kola - od srpskih preko siptarskih pa do bosanskih kola.
Onda se jos malo slavi kod mlade, a poslije toga mladozenja odvodi
mladu na njihovo slavlje (slavlje kod mladozenje). Tada porodica od
mlade ponovo dolazi po mladu da je odvede "na goste".
"Na gostima" mladenci primaju darove. Mlada bude u svojoj kuci jos 2
noci i poslje toga ponovo dolazi cijela delegacija od mladozenje da
vodi mladu kuci.
SVADBA JE ZAVRSENA ... SADA NAPOKON MOGU ZIVJETI SRETNO DO KRAJA ZIVOTA.

Eh .. sad da se vratimo onome na pocetku ... kada se muz i zena
posvadjaju onda dobro promisle prije nego sto traze raskid, jer
... VALJA PONOVO PROLAZIT KROZ OVE SILNE RITUALE .... sto i nije bas
isplativo.

Eto ... sretno vama ajsikju rajo!

Danasnji ICQRAJA newsletter potpisuje: Senad Uka (okorjeli nezenja ;)))

Copyright (c) ICQRAJA team

